|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што е тоа токофобија?
14.3.2009 7:10:59   
Еца
Eve mislam deka kaj nas mnogu retko,skoro i da ne se zboruva za ova a tolku e prisutno kaj trudnicite.Se raboti za izrazen strav od poroduvanjeto-a toa se zdravstveni problemi koi vlijaat na fizickoto i mentalnoto zdravje.Inaku,statistikite pokazuvaat deka 6%od zenite go opisuvaat stravot od poroduvanje kako nesto sto znacajno im go narusuva normalniot zivot.Zenite koi ke se pronajdat vo ovaa situacija,koi se opsednati so bolkata i potencijalnite komplikacii pri poroduvanjeto,bi bilo dobro da porazgovaraat so svojot lekar,a normalno i so nas pa zaedno da go pobedime stravotuser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.3.2009 17:04:38 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што е тоа токофобија?
17.4.2009 19:42:40   
niki
Pred da ostanam bremena mnogu se plasev od poroduvanjeto, no koga ostanav trudna i otkako se iznacitav za toa kako pominuvase vremeto stravot isceznuvase pa koga vlegov vo deveti mesec tolku bev nestrpliva da se porodam sto duri i se prasuvav sto bi mozelo da go zabrza toj proces, ne mi bese voopsto strav i samo cekav da si go drzam bebeto vo race. I super lesno si pominav.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што е тоа токофобија?
18.4.2009 10:41:29   
mitovska
Jas go imav ovoj problem,tolku mnogu se plasev sto ne mozev duri ni da spijam, pred kraj na bremenosta cesto go posetuvav doktorot i preku razgovori i soveti me natera da sfatam deka sekoja zena rodila, deka toa e noramlno i samo hrabor,koga otidov vo bolnica,srceto mi lupase 300 na saat,sreka doktorite bea zapoznaeni so mojot strav pa max mi pomognaa i fala im.Se pomina vo najdobar red,eve sega sakam i vtoro dete no samat pomisla od stravot...navistina mi e tesko...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што е тоа токофобија?
21.4.2010 12:23:13   
dostickage
Jas sum 28 nedela i moram da priznam deka pocnuva mnogu da me fakja strav od poroduvanjeto.
Pred bremenosta a i vo tekot na bremenosta do skoro bev pristalica na prirodno poroduvanje i voopsto ne bev isplasena.
I sega ne se plasam od bolkata tuku se plasam od posledicite posle poroduvanjeto.Znam deka e sramota vaka sto zboruvam ama na momenti si mislam kako bi bilo podobro nesto da se sluci za da zavrsam na carski za pomalku posledici.Znam zdravorazumski deka razmisluvanjevo mi nema vrska ama nekako cuvstvoto nekako  e posilno od meneuser posted image Epten me fakja stravuser posted image

(Одговор на членот mitovska)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што е тоа токофобија?
21.4.2010 12:37:47   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

mislam kako bi bilo podobro nesto da se sluci, za da zavrsam na carski za pomalku posledici.


не знам зашто мислиш дека со царски ке има евентуално помалку последициuser posted image
кога станува збор за цела операција!
немој така да размислуваш,не мисли воопшто на последиците,опушти се и уживкај си.
јас се` си викав..не сум прва,нема ни да сум последнаuser posted image и завршив со царскиuser posted image

user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што е тоа токофобија?
21.4.2010 14:01:55   
dostickage
potpolno si vo pravo ama so da praam kao kje me udrat toa hormonite svasta mi pagja na pamet, haos :))
se nadevam kje mi pomine,so vikas ne sum ni prva ni posledna :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што е тоа токофобија?
7.5.2010 0:15:48   
lb81
mislam deka e normalno sekoja trudnica da ima strav no kako velat cel svet e stvoren taka i deka e toa prirodna rabota.jas sum 37 ned. i mene mi e strav i si pravam filmovi vo glava ama bebeto mora nekako da izleze pa ne moze vecno da si osane vnatre.e sega sekoj razlicno vrvi i sekoj ima razlicen prag na tolerancija na bolka pa sekoj razlicno podnesuva.gospod neka ni e napomos na site rodilki

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?